Park Sielanka i im. ks. bp. Michała Klepacza

stycznia 29, 2015

Jakiś czas temu rozpoczęłam wpisy z kategorii Gdzie na spacer z dzieckiem w dużym mieście, w moim mieście, w którym to postanowiłam cyklicznie opisywać parki jakie udało nam się odwiedzić. Do tej pory opisałam następujące parki:

1. Park Reymonta
2. Park im.Szarych Szeregów
3. Park na Młynku

Dziś opowiem Wam o kolejnych dwóch Parkach jakie udało nam się odwiedzić.

Pierwszy to Park Sielanka niewielki park, który leży u zbiegu ulic Pabianicka, Cieszkowskiego, a Jana Pawła II. Czytając historię Parku możemy wyczytać, że park powstał w XIX w. i obejmuje dawny park przypałacowy Ferdynanda Königa oraz ogród wypoczynkowy Sielanka. W parku możemy zobaczyć dwa pałace. Pierwszy, zaniedbany przeznaczony jest na cele mieszkaniowe,a w drugim dziś jest siedziba Hufca ZHP Łódź-Górna.
Mimo, że park jest malutki to znaleźć w nim możemy dwa stawy, plac zabaw, stoły do pin-ponga, boisko do gry w piłkę i górkę, na której zimą można zjeżdżać na sankach. Park położony jest wokół blokowiska co uważam za wielki atut mieszkańców zamieszkujących pobliskie wieżowce.


Park im. ks. bp. Michała Klepacza znajduje się w Łodzi pomiędzy ulicą Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki.
W parku znajduje się około 230 drzew o obwodach pni powyżej 15 cm i co najmniej 130 krzewów. 24 spośród rosnących drzew zostało uznanych za pomniki przyrody, wśród nich dąb szypułkowy Fabrykant z potężnymi rozłożystymi konarami (grubość pnia 452 cm, rozpiętość korony ponad 30 m). Różnorodność biologiczna parku jest dość duża. W Parku możemy spotkać różnorodną roślinność. Szczególną osobliwością parku jest cebulica syberyjska, która wczesną wiosną (od marca do kwietnia) pokrywa trawniki łanami lazurowoniebieskich kwiatków. Jest to jedyne miejsce w Polsce spośród miejskich parków, z tak dużym skupiskiem tych roślin.
W parku znajdują się dwie zabytkowe wille: Reinholda Richtera  i Józefa Richtera źródło.
Nie znajdziemy w tym parku placu zabaw, ale mimo wszystko park jest przyjemy na niedzielny spacer,w sam raz dla małych piechurów, którzy zbytnio obejściem całego parku nie zmęczą się :)


Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

12 komentarze

 1. Jak przyjdziemy zawiedzic Twoje miasto,ro zajdziemy tam na spacer :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ale piękne wiosną i latem kiedy wszystko w około kwitnie, zimą i jesienią już nie są tak urokliwe.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawe i potrzebne opisy. Na pewno nie jeden rodzic z nich skorzysta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym się wybrała na spacer po jednym z powyższych parków. Fajnie, że chce się Wam zwiedzać te wszystkie ciekawe miejsca. My niestety zawsze jeździmy w jedno i to samo miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My już nasz park w okolicy znamy na wylot

   Usuń
 5. Mam nadzieje, że następna wizyta w Twoim, szczęśliwym dla nas mieście, będzie już tylko w celu zwiedzenia np tych wymienionych parków.

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Archiwum

Flickr Images