Rogowską wąskotorówką przed siebie

sierpnia 05, 2013

Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływ ...

Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!

Pamiętacie wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima, my sobie doskonale ten wiersz przypomnieliśmy w niedzielne popołudnie, wybraliśmy się rodzinnie na przejażdżkę koleją wąskotorową. My rodzice już jechaliśmy wąskotorówką w tym roku w ramach Kolejowej Nocy Muzeów i wiedzieliśmy po tej nocy, że na kolej się jeszcze wybierzemy ale już w towarzystwie z Luli.
Rogowska kolej wąskotorowa jest drugą działającą, czynną kolejką w naszym kraju, a jedyną w kraju z najdłuższą trasą, ale niestety w skutek działań złomiarzy tej zimy część torów została zmontowana i w chwili obecnej trwają naprawy, cała trasa ma być gotowa pod koniec sierpnia, a wtedy będzie jazdy, a jazdy cała trasa od Rogowa do Białej Rawskiej wynosi 49 km, my z racji remontu dojechaliśmy tylko do Jeżowa do pierwszej stacji, ale we wrześniu odwiedzimy kolej ponownie i wybierzemy się już w daleką trasę. Tu w Jeżowie była chwila relaksu, było rozpalone ognisko dla głodomorów, gdzie można było piec kiełbaski, jeśli swoich się nie miało można było zakupić o tym też pomyśleli :)
Ale wracając do samej jazdy polecam, gorąco polecam, wrażenia z jazdy wąskotorówką nie zapomniane, nie do opisania do przeżycia, zobaczenia, doświadczenia na własnej skórze poczuć ciepły wiatr we włosach, zobaczyć wagony bez szyb, usiąść na historycznych drewnianych ławkach w wagonie, usłyszeć gwizd maszynisty, i usłyszeć tęten kół po torach. Moje zdziwienie przeszło oczekiwanie z ilością zainteresowanych osób wąskotorówką, bardzo dużo rodzin z dziećmi i tymi malućkimi i troszkę większymi (cieszy to moje oko, a nie widok ciepły, letni weekend jedziemy do Centrum Handlowego). Wrażenia naszej Luli mówią same za siebie i niechęć wyjścia z kolejki, obkupiony płaczem. Warto do Rogowa przyjechać troszkę wcześniej i na stacji Rogów  Towarowy przyjrzeć się zgromadzonym eksponatom: parowozom, starym wagonom, urządzenią do odśnieżania torów, posłuchać historii jak to kiedyś było na kolei, jak kierowało się ruchem zwrotnic, bardzo ciekawa wycieczka do historii, gorąco polecam i zachęcam. Rogów leży w dogodnej lokalizacji dzieli ją podobna odległość ze stolicy jak i z Łodzi, podczas wizyty w Rogowie proponuję również zahaczyć po wąskotorówce i odwiedzić Rogowskie Arboretum.

Po więcej odsyłam szczegółów rozkład jazdy, ceny biletów, etc... odsyłam:

Rogowska wąskotorówka

Rogowskie arboretum

Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

14 komentarze

 1. Fajna ta Wasza córcia, a Ty kwitniesz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No fajna po fajnych rodzicach :)
   A co do mojego rozkwitu w końcu życie zaczyna się po 30 ye !

   Usuń
 2. A piwo gruszkowe o które pytałaś nazywa się FRUMALT.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością przy najbliższej wizycie w Tesco obowiązkowo zaliczam regał z piwami i szukam Frumaltu. Ja ostatnio w sobotę co do piwek zakupiłam w sklepie Regionalne piwa: Perłę Winter z czarnym bzem i jakieś puszkowane czarna porzeczka-malina (nazwy nie pamiętam), pyyyycha były :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam piwa smakowe. Piwni smakosze na pewno uważają je za profanację, ale mam to w nosie :D

   Usuń
  2. To polecam śliwkowe z Namysłowa :) Ma piękny kolor i jak dla mnie ulubione ze smakowych (może dlatego, że najmniej odbiega smakiem od zwykłego piwa, a delikatny posmak śliwki jest fantastyczny)

   Usuń
  3. Prawda np mój tato pamiętam jak mu kiedyś dałam spróbować mu Redsa wypluł i powiedział, że to sok, a nie piwo gdzie gorycz, a ja uwielbiam te profanowane piwka, zwykłe piwo owszem, ale tylko w towarzystwie soku imbirowego lub malinowego dużo soku :)

   Usuń
  4. Perła to moja regionalna.. winter, summer - zawsze i wszędzie :) a ostatnio rozkochał mnie w sobie jabłkowy radler i somersby :)

   Usuń
 4. Ale Fajnie Wam :) Piękna mama to i piękna córka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jechałam taką kolejką nad morzem 2 lata temu :) Fajna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ala to czas na Rogowska wąskotorówkę dla porównania.

   Usuń
 6. Fajna wycieczka, my pierwszą przejażdżkę zarówno pociągiem jak i taką kolejką mamy przed sobą. Tzn. Syn ma :) A Luli śliczna i do mamy podobna :) i wystrojona pięknie, nie różowo- różowiutko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ajć! Śliczne jesteście Dziewczyny!Pokazujcie się częściej!

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images