Szczepienie

czerwca 15, 2015

Pierwsze szczepienie jakie zaraz po urodzeniu otrzymują dzieci urodzone o czasie to szczepionka przeciwko WZW B i gruźlicy. Nasza Calineczka standardowym trybem nie poszła. W pierwszej dobie życia otrzymała tylko szczepienie przeciwko WZW B. Na szczepienie przeciwko gruźlicy czekaliśmy do momentu osiągnięcia przez nią wagi ponad 2 kg dopiero można było myśleć o szczepieniu. Zaszczepiona została 2 dni przed wypisem ze szpitala czyli 16.04 czyli w 2-gim miesiącu jej życia. I od tej daty liczyliśmy kolejne 6 tygodni na szczepienie, które wypadło 29 maja.
Udałyśmy się na szczepienie w asyście starszej siostry co by mogła młodszą podnieść na duchu. Ze szczepień czekała nas kolejna dawka przeciwko WZW B, Hib, Polio, Krztusiec, Tężec, Błonnica i Pneumokoki, które wcześniaki w naszym kraju otrzymują za darmo. Jako, że pneumokoki to bakterie, które najczęściej wywołują większość poważnych zachorowań bakteryjnych. Często osiedlają się w nosie i gardle, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci, zalecany u grup z podwyższonego ryzyka m.in. wcześniaki. I tak zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych na rok 2014, obowiązkowe (bezpłatne) szczepienie przeciwko pneumokokom obejmuje dzieci urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub urodzone z masą urodzeniową poniżej 2500 g, które w momencie kwalifikacji do szczepienia i rozpoczęcia schematu szczepień są w wieku od 2. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca życia.O tym szczepieniu wiedziałam byłam poinformowana w szpitalu.
Byłam przygotowana, gorzej z Calineczką na ilość wkłuć podczas jednego szczepienia, standardowo podjęliśmy z mężem decyzję o wyborze szczepień refundowanych na NFZ nie żadne dodatkowe typu 6w1 czy 5w1. Jakie moje było zdziwienie gdy usłyszałam, że nasza Calineczka otrzyma skojarzoną szczepionkę 5w1 (Szczepionki skojarzone są nowoczesnymi szczepionkami, które chronią przed kilkoma chorobami naraz. Są idealnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci, ponieważ zamiast kilku stresujących zastrzyków, dziecko dostaje jeden) w ramach NFZ. Zapytałam jak to dlaczego i szybko usłyszałam odpowiedź od naszej pani doktor. Wcześniakom warto oszczędzać bólu refundując im szczepionki skojarzone, które uodparniają jednocześnie przeciwko 5-6 chorobom zakaźnym - oceniają neonatolodzy i neurolodzy. Przypominają, że zbyt wiele doznań bólowych może źle wpłynąć na emocjonalny rozwój dziecka. I tak nasza Calineczka otrzymała szczepionkę skojarzoną 5w1 i tym schematem dalej będzie szła. Kolejne szczepienie za 6 tygodni 10 lipca.
A jak odbyło się samo szczepienie. Standardowo ważenie, badanie czy zdrowa czy wszystko w porządku przez naszą panią doktor, a następnie do pokoju zabiegowego. I bez dwóch zdań muszę Wam powiedzieć, że co raz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wcześniaki to silne charaktery. Calineczka otrzymała w sumie 3 wkłucia, ale była tak strasznie dzielna, że byłam pod ogromnym wrażeniem ile ona ma siły w tym swoim maleńkim ciałku.
Po szczepieniu Calineczka była bardzo seenna, lekko markotna. Przez dwa kolejne dni po nic nie robiła tylko spała, ale ostrzegali nas o tym.

Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

22 komentarze

 1. Fajnie, że ktoś pomyślał o wcześniakach. We Włoszech istnieją jedynie szczepienia skojarzone (darmowe dla wszystkich 6w1). Jako zalecane, oprócz wymienionych przez Ciebie powyżej jest również szczepienie na meningokoki.

  U nas z pierwszym szczepieniem było nieco przejść, gdyż Pani doktor w poradni koniecznie chciała zobaczyć ostatnie USG mózgowia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze szczepieniami bardzo dobrze, że ktoś w naszej służbie zdrowia pomyślała o tych najmniejszych wśród malućkich.
   Nas USG przezciemiączkowe czeka na początku lipca kolejne pierwsze miała w szpitalu.

   Usuń
 2. No proszę! Taka wspaniałomyślnosc w naszym nfz?! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy gdzie. Bo wiele przychodni nie mówi, że się należą z NFZ tylko za to kasują. U nas tak było.

   Usuń
  2. Ale jak to skasowali za każde czy może jednorazowo. Rozumiem, że wybraliście i szliście szczepionkami 5w1 ? Szczepiliście podobnie jak my w szpitalu po osiągnięciu 2 kg i dalej po 6 tygodniach ?

   Usuń
  3. Przez to, że kazali nam zapłacić wybraliśmy tą refundowaną dla wszystkich. Jak usłyszeliśmy kwotę jaką mamy zapłacić no to mąż mi nie pozwolił takiej kasy wydać jak coś można mieć za darmo. A nie wiedziałam wtedy, że ten ból może mieć jakiś negatywny wpływ na psychikę.

   Usuń
 3. Proszę obserwować czy nie wystąpi NOP przez następne 4 tygodnie... Wcześniaki są szczególnie podatne, a zwłaszcza po 5 w 1. Mniejszym złem jest DTPa.

  Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20102541711

  Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych z rozporządzenie MZ o NOP:

  1) odczyny miejscowe, w tym odczyny miejscowe po szczepieniu BCG:
  a) obrzęk,
  b) powiększenie węzłów chłonnych,
  c) ropień w miejscu wstrzyknięcia;
  2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
  a) encefalopatia (zapalenie mózgu),
  b) drgawki gorączkowe,
  c) drgawki niegorączkowe,
  d) porażenie wiotkie wywołane wirusem szczepionkowym,
  e) zapalenie mózgu,
  f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  g) zespół Guillaina-Barrégo;
  3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:
  a) bóle stawowe,
  b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,
  c) gorączka powyżej 39°C,
  d) małopłytkowość,
  e) nieutulony ciągły płacz,
  f) posocznica, w tym wstrząs septyczny (sepsa),
  g) reakcja anafilaktyczna,
  h) reakcje alergiczne,
  i) uogólnione zakażenie BCG (gruźlicą),
  j) wstrząs anafilaktyczny,
  k) zapalenie jąder,
  l) zapalenie ślinianek,
  m) porażenie splotu barkowego,
  n) inne poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje obserwuję i mam to w głowie, każda anormalność naszej Calineczki czy to po szczepieniu czy nie z pewnością zwróci moją uwagę jestem szczególnie wyczulona.
   A co do samej szczepionek skojarzonych byłam zaskoczona tą informacją, że wcześniaki są nimi szczepione starszą córkę szczepiliśmy szczepionkami zwykłymi nie skojarzonymi i żadnych dodatkowych szczepień nie miała. Co do dalszych szczepień Calineczki zawsze przy kolejnym szczepieniu mogę zmienić zdanie na szczepieni zwykłymi nie skojarzonymi szczepionkami.

   Usuń
 4. Nic jeszcze nie wiecie o stanie zdrowia Calineczki,o tym,czy i jak wpłynęły na nią wcześniactwo i niska masa urodzeniowa. O tym,czy z czasem nie wyjdą np. problemy z napięciem mięśniowym i potrzebna będzie rehabilitacja,a już ją szczepicie. Smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O stanie zdrowia naszej Calineczki wiemy tyle ile na ten moment możemy wiedzieć. Czy nie wyjdą jej z czasem problem tego nawet rodzic dziecka urodzonego o czasie nie może być pewien, bo problemy mogą wyjść zarówno u wcześniaka jak i donoszonego dziecka na różnym etapie jego życia czy to w pierwszym roku życia, czy w kolejnych latach. I co rodzice w związku z tym nie powinni szczepić ?

   Usuń
  2. tak w związku z tym szczepić nie powinni. Nie wiem, czy wiesz ale zabronione są testy leków na dzieciach do 2 mż w tym też i szczepionek, także każda podana szczepionka do 2 mż nie była przebadana i każda nowa która wchodzi o ich skutkach uboscznych dowiadujemy się dopiero jak wystąpią i będą zgłoszone. Każda zmiana zdrowia dziecka do 4 tyg po szczepieniu powinna byc zgłaszana jako nop, a po szczepionce bcg do roku !!! ale lekarze tego nie robią niestety

   Usuń
  3. Tak małych dzieci (nie tylko chodzi mi o wcześniaki) nie powinno się szczepić bo właśnie nic o nich nie wiemy tak na prawdę Polecam film "śladowe ilości" na yt. Pozdrawiam, życze dużo zdrowia dla Calineczki :)

   Usuń
  4. Nasza Calineczka szczepiona była jak miała ponad 2,5 mc licząc od momentu urodzenia. Film z przyjemnością i zaciekawieniem obejrzę. Ja wybieram moim zdaniem mniejsze zło, pierwszą córkę szczepiliśmy był to wybór świadomie dokonany i z Calineczką było podobnie. Wiem i jestem świadoma, że mogą wystąpić powikłania, ale w dzisiejszych czasach umrzeć możemy po zjedzeniu czekoladek, bo producent nie zawarł kompetentnej informacji o alergenach na opakowaniu swojego produktu.

   Usuń
  5. Napisałaś, że w pierwszej dobie otrzymała wzw b. Zachęcam na prawde do obejrzenia filmu i podjęcia na maxa świadomej decyzji

   Usuń
  6. Myślałam, że mówimy o ostatniej szczepionce tej 5w1
   A film obejrze

   Usuń
 5. Ja juz sama nie wiem co myslec o szczepieniach. Na gruzlice u nas w rejonie nie szczepia, bo zachorowalnosc jest praktycznie znikoma. My szczepilismy 6w1, bo takie sa tu darmowe, ale gdybym miala trzecie dziecko to nie wiem czy bym szczepila.
  Swiat jest zaklamany... ciezko ocenic co jest prawda, a co nie I to nie tylko chodzi o szczepionki, ale takze religie czy polityke....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś miałam podobne rozmyślenia co do szczepienia kolejnego dziecka, ale upewniłam się po tym jak u naszych sąsiadów kolejny rok z rzędu rośnie liczba zachorowań na gruźlicę wśród dzieci i przypadek 1,5 rocznego dziecka, które zmarło.

   Usuń
  2. A co do zakłamania naszego świata to całkowicie się z Tobą zgadzam. W tym temacie trzeba polegać na niezależnych źródłach, a nie na publicznej TV czy radio.

   Usuń
 6. Wiem od bratowej, że wcześniaki mają niektóre dodatkowe szczepionki za darmo. Więc to dla mnie żadna nowość. Wcześniaki muszą też częściej odwiedzać różnych specjalistów. Bratowa urodziła bliźniaczki przedwcześnie i choć dziewczynki mają już roczek skończony, to mają i rehabilitacje, musiały jeździć i do okulisty dodatkowo, do psychologa, do laryngologa i do logopedy nawet - choć nie wiem po co?! Ale jak mus, to mus, tym bardziej, ze te wszystkie wizyty mieli za darmo i w cale długo na termin wizyty nie czekali ani razu.
  Calineczka jest mega dzielna! Powodzenia na kolejnym szczepieniu za 6 tygodni.

  OdpowiedzUsuń
 7. moją Natalkę szczpiliśmy tymi na NFZ i bardzo szkoda mi jej było gdy miała obie rączki kute i obie nóżki jak była szczepionka i Pneumokoki jednego dnia...no ale nie wszytskich stać na drogie szczepienia, ale cieszę się,że na rota z becikowego zapłaciliśmy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, że pneumokoki są dla wcześniaków darmowe! Jednak to spory wydatek, na szczęście niektóre samorządy również wprowadzają programy bezpłatnych szczepień przeciwko tym bakteriom. Na stronie szczepimy.com.pl można znaleźć wykaz miejscowości, w których realizowane są te programy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawostka. ..mybwybralismy 6w1 za ktore placimy i nikt nas o refundowanych skojarzonych dla wcześniaków nie poinformowal

   Usuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images