ALBINOSI - TRUDNE PIĘKNO

stycznia 15, 2014

Albinizm- (bielactwo) – brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe).

Życie albinosów, nie należy do najłatwiejszych, nie jest usłane różami, wytykani są palcami, napiętnowani, traktowani są jak wyrzutki.
W Tanzanii problem urósł do rangi przekonania, że jakoby niektóre części ciała albinosów posiadały magiczną moc. I dziś skupię się na Albinosach i ich sytuacji w Tanzanii, bo tam ona jest najcięższa.
Ten przesąd, występujący głównie we wschodniej Afryce, jest rozpowszechniany przez uzdrowicieli i szamanów, którzy używają części ciała albinosów jako składników stosowanych do różnych rytuałów mikstur i eliksirów, twierdząc, że przy użyciu magicznych mocy przyniosą one powodzenie ich nabywcom. Powoduje to, że ludzie dotknięci albinizmem są prześladowani, okaleczani i mordowani, a ich groby profanowane. Jednocześnie albinosi spotykają się z ostracyzmem, a nawet przemocą z morderstwami włącznie, z powodu przekonania jakoby byli oni przeklęci i przynosili nieszczęście.
Według szacunkowych danych w Tanzanii populacja albinosów liczy ok. 150 000 osób, z których 8000 to członkowie Tanzania Albino Society (TAS). Część albinosów uciekła do Dar es Salaam uważając, że rejon dużego miasta daje im większe bezpieczeństwo.

W grudniu 2007 Tanzania Albino Society oskarżyło rząd Tanzanii o bezczynność wobec czterech mordów na albinosach, jakie miały miejsce w okresie trzech poprzednich miesięcy. Podczas gdy dawniej w niebezpieczeństwie były głównie starsze kobiety-albinoski z czerwonymi oczami, które niekiedy zabijano jako czarownice, obecnie prześladowani są wszyscy albinosi, na których poluje się by zdobyć części ciała ofiar. W związku z eskalacją zjawiska mordów na albinosach, prezydent Tanzanii Kikwete kilkakrotnie potępił publicznie znachorów i uzdrowicieli, ich pomocników i pośredników, oraz klientów, włącznie z policjantami, za morderstwa na albinosach. Wśród ofiar były także dzieci uprowadzone lub porwane rodzicom. Zabójcy i osoby współpracujące z nimi używają włosów, rąk, nóg, skóry, oczu, genitaliów i krwi albinosów do obrzędów magicznych i wyrobu amuletów i magicznych eliksirów. Rybacy łowiący na Jeziorze Wiktorii wplatają w sieci włosy albinosów, co według nich ma magiczny wpływ na zwiększenie połowów, lub sprawi, że w brzuchu złowionej ryby znajdą złoto. Władze Tanzanii podjęły kilka kroków celem ochrony populacji albinosów. Prezydent ogłosił podjęcie walki z praktykami uzdrowicieli wiosną 2008 roku. Dodatkowo, kobieta-albinoska, Al-Shaymaa Kwegyir, została mianowana członkiem tanzańskiego parlamentu, będąc pierwszym parlamentarzystą wywodzącym się z tej społeczności w historii Tanzanii. Policji natomiast zlecono sporządzenie list albinosów i zapewnienie im specjalnej ochrony. By zapobiec profanacjom zwłok, groby albinosów są zalewane betonem.
Jednakże do października 2008 fala morderstw nie osłabła, i chociaż ujęto kilku sprawców, żaden z nich nie poniósł kary. Według szacunków, między majem 2007 a październikiem 2008 miało miejsce około 50 morderstw, większość z nich w górniczych i rybackich społecznościach okolic Jeziora Wiktorii, w rejonie Mwanzy, Shinyangi i Mary.
W styczniu 2009, „Premier Pinda zadeklarował wojnę z łowcami albinosów i podjął wysiłki celem zatrzymania handlu częściami ciała, w tym odbieranie licencji wszystkim znachorom używającym części ciała albinosów do praktyk magicznych”.
Pierwszy w historii Tanzanii wyrok skazujący za zabójstwo albinosa zapadł 23 września 2009 w sądzie w Kahama. Wyrok dotyczył sprawy okaleczenia i zamordowania 14-letniego chłopca, Matatizo Dunia, zaatakowanego przez trzech sprawców w dystrykcie Bukombe, region Shinyanga w grudniu 2008. Chłopiec został wyniesiony z domu późną nocą a następnie poćwiartowany. Części jego ciała znaleziono ukryte w zaroślach. Sprawcy przyznali, że zamierzali dostarczyć części ciała chłopca znachorowi. Mimo to prawnicy sprawców nie spodziewali się, że ich klienci zostaną skazani na karę śmierci przez powieszenie. Kanadyjska organizacja albinosów Under The Same Sun uznała to za istotny przełom. Jej założyciel Peter Ash podkreślił jednak: „To jeden wyrok. Są jeszcze 52 rodziny oczekujące na sprawiedliwość". Przewodniczący Tanzania Albino Society Ernest Kimaya odwołując się do publicznej egzekucji skazanych wskazał, że świadczy to o poważnym traktowaniu sprawy morderstw na albinosach. źródło.

Brazylijski fotograf Gustavo Lacerda w swoich zdjęciach przedstawia albinosów i ich piękno "Właśnie dlatego od kilku już lat uwieczniam ich twarze na swoich zdjęciach. Albinosi są piękni, ale to piękno jest trudne.
Moje fotografie budzą skrajne uczucia. Jednych odpychają, inni są nimi zauroczeni. Mnie zależało po prostu na uchwyceniu niebywałej delikatności i kruchości Albinosów. Oni zasługują na tolerancję ogółu" podsumowuje fotograf.


Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora http://www.gustavolacerda.com.br/

P.S. Bardzo dziękuje za dobre rady, miłe słowa, dodanie otuchy pod poprzednim postem. Dziękuje Wam, że jesteście i mnie wspieracie mua :*

Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

7 komentarze

 1. Trzeba przyznać, że albinizm ma w sobie to coś. Ludzie wyglądają jak wyrwani ze stron książek fantasy - eteryczni, jak wróżki, elfy.

  Jedyny raz kiedy spotkałam albinosa to... jak studiowałam, rok wyżej był chłopak z tą... "przypadłością"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram Albinosi wyglądają jak nie z tego świata jak ze świata fantasty wróżki, elfy

   Usuń
 2. No proszę i znów kolejny ciekawy post.
  Oni faktycznie wyglądają jak postacie z baśni, nigdy nie miałam styczności z takimi ludźmi, musza ciekawie wyglądać "na żywo"

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wielką uwagą przeczytałam wpis - i jak zwykle - świetny i bardzo ciekaw temat. Kiedyś oglądałam program o takich ludziach.. Trudno im pod wieloma względami (akceptacja, problemy zdrowotne itp), ale o tym, co napisałaś nie słyszałam.
  Na mnie fotografie wywołują same pozytywne wrażenia. Tak jak Poprzedniczki, sądzę, że Oni wyglądają niczym wróżki, elfy. Kryje ich jakaś wrodzona delikatność, magia, prostota, a tym samym piękno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Straszne to, az mnie dreszcze przeszly!! p.s.dzieciaczki na zdjeciu skojarzyly mi sie z aniolkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda Ewiczka moje skojarzenia z dzieciaczkami, a szczególnie z tą malutką ślicznotką to aniołeczki.

   Usuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images