Wielkanocne jaja

marca 20, 2016

Dziś Niedziela Palmowa, piszę do Was między jedną warstwa tortu, a drugą, bo dziś oficjalnie świętujemy roczek naszej Calineczki. A skoro dziś Niedziela Palmowa to oznacza, że już za tydzień Święta Wielkanocne. A skoro Święta Wielkanocne to i jajca muszą być i to nie byle jakie jajca, jajca kolorowe, umalowane., ufarbowane. Można jajca pomalować, można też kupić gotowe farbki do barwienia naszych jojec (niekoniecznie zdrowe), ale ja dziś z Wami podzielę się naturalnymi sposobami barwienia jajek.

 1. Łupinki cebuli chyba wszystkim znany sposób barwienia jajek na jasny brązowy bądź złoty kolor
 2. Różowy kolor uzyskamy gotując jajka w buraczkach na 1 litr wody 1 szklanka tartych burków,bądź możemy użyć do tego łupin buraków, pozostawiając je na kilka godzin
 3. Żółty kolor możemy uzyskać na wiele sposobów najpopularniejsza jest kurkuma i curry (całe opakowanie na 1 litr wody). Skórka pomarańczowa, szafran, liście brzozy i olchy, kora młodej jabłoni, trzcina, rumianek dadzą nam również pożądany żółty kolor. Tu jajka należy wstawić razem z barwnikiem i gotować.
 4. Kolor brunatny po czarny ugotować należy z łupinami młodziutkich orzechów włoskich, tylko skąd o tej porze wziąć łupiny ?
 5. Soczystą zieleń na naszych jajkach uzyskamy wykorzystując młode zboża w towarzystwie szpinaku czy pokrzywy. Piszą również o natce pietruszki. Jednak by uzyskać piękną zieleń wywar należy przygotować dwa dni wcześniej. Pierwszego namoczyć składniki, kolejnego zagotować, a ostatniego dnia gotować w nim jajka.
 6. Kolor nieba niebieski otrzymamy dzięki czerwonej kapuście. Kapustę poszatkować, posolić, zalać wodą z octem, tak przygotowana kapustę odstawiamy na całą noc. Intensywny kolor uzyskamy pozostawiając jajka w wywarze na całą noc,trochę słabszy gotując je w nim.
 7. Kolor czerwony to łupinki od czerwonej cebuli
 8. A jeśli pożądasz białego koloru dodaj do gotowania jajek octu.
Dla wytrwałych po ugotowaniu w naturalnych barwnikach można wyskrobać na naszych jajka wzorki jakie nam przyjdą do głowy, ale to już wyższa szkoła jazdy.

A Wy w czym barwicie jajka ? Naturalnie, czy idziecie na łatwiznę i moczycie je w barwnikach, a może malujecie ?
 
Nasze jajka są zawsze albo brązowe, bądź żółte, ale w tym roku mam chętkę, na barwnik z buraczków, bo dziewczyny lubią róż :)


Szczypta o Mnie


Może Cię zainteresować również

4 komentarze

 1. Świetne, domowe i zdrowe sposoby. Na pewno wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne, domowe i zdrowe sposoby. Na pewno wykorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie dotąd były farbione naturalnymi metodami,ale akurat kupiłam barwnik i jako że moja córeczka uwielbia jaja,kolorowe jaja to pójdzie w użycie. Do zjedzenia będzie zdrowa wersja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, przeważnie albo malujemy sztucznymi barwnikami, albo chłopcy malują pisakami i farbkami. Teraz w szkole też już młodszy malował, więc suszą mi głowę o pisanki i chcą codziennie malować jajca :)

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images