Zamek Pieskowa Skała

czerwca 07, 2018

Szlaku Orlich Gniazd chyba nie trzeba Wam przedstawiać. Każdy z Was jeśli nie był to słyszał o szlaku położonym pośród pagórków porośniętych lasami, w towarzystwie malowniczych wapiennych ostańców. Szlak ma długość 163,9 km z licznie występującymi jurajskimi zamkami i warowniami.


My podczas ostatniego długiego weekendu odwiedziliśmy 3 z nich, o których Wam opowiem i przybliżę ich historię.


Wystartowaliśmy od Zamku, który jest oddziałem Zamku Królewskiego w Krakowie, a mianowicie Zamek Pieskowa Skała. Zamek stoi na wzgórzu  w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w towarzystwie Maczugi Herkulesa. 

Maczuga Herkulesa o wysokość 25 metrów, stoi na najniższej skale zwanej Fortepianem. Po raz pierwszy zdobył ją Leon Witka z Katowic w 1933 roku, sukces jego powtórzony został ponownie w 1935 i 1936. Powstała w skutek krasowej działalności wód i dwutlenku węgla.


Pierwsze wzmianki o Zamku Pieskowa Skała pochodzą z 1315 roku w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka. Kazimierz III Wielki w pierwszej połowie XIV w. wybudował zamek składający się z dwóch części górnej i dolnej (górna niezachowana wznosiła się na niedostępnym wzgórzu zwanym "Dorotka"). W latach 1377-1608 zamek trafia w ręce rodu Szafrańców.
Podczas potopu szwedzkiego (1655) zamek został zniszczony, a w 1718 roku ulega pożarowi. 
Zamek zostaje odbudowany w 1768 roku jako siedziba rodu Wielopolskich.

Podczas powstania styczniowego na zamku toczyły się bitwy powstańców, po ich wycofaniu zamek zajmują i rabują rosjanie.

W kolejnych latach XIX wieku zamek przechodzi z rąk do rąk prywatnych właścicieli (Krzysztof Mieroszewski, Michał Wilczyński, Serafin Chmurski-ostatni właściciel zamek za jego czasów trafia na licytację). Zamek za kwotę 60 tysięcy rubli wykupuje Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała, które powstało w wyniku akcji Adolfa Dygasińskiego ratowania zamku.

Po II wojnie światowej zamek przejmuje Skarb Państwa. Po generalnym remoncie w latach 1950-1963 Zamek Pieskowa Skała staje się Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zwiedzanie Zamku Pieskowa Skała to ekspozycja główna "Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne". Wszystkie prezentowane zbiory na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i znajdują sie na pierwszym pietrze zamku. Kolejną stałą ekspozycją jest "Historia Pieskowej Skały" piętro drugie. Te dwie ekspozycje mam dostępne w cenie biletu (normalny 11 zł, ulgowy 9 zł, dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo). Na zamku jest jeszcze dostępna Galeria Malarstwa Angielskiego, na którą trzeba zakupić dodatkowy bilet Normalny 10 zł. ulgowy 6 zł, decydując się na zwiedzanie całości kupić możemy bilet normalny 18 zł, ulgowy 11 zł). Pamiętajmy, że podczas zwiedzania jest zakaz dotykania eksponatów i uczulmy na to przede wszystkim nasze pociechy. Nasze pociechy na zachętę zgłębienia historii zamku otrzymują książeczkę z eksponatami z wystawy i naklejkami, tak by w odpowiednie puste miejsca umieścić odpowiednią naklejkę z brakującym eksponatem. Świetna zabawa dla najmłodszych.

Na terenie Zamku , na jej tarasie widokowym działa restauracja gdzie po zwiedzaniu i poznaniu historii zamku możemy się posilić smacznym obiadem, pyszną kawą czy porcją lodów podczas upałów. Zamek otacza piękny ogród, który niestety nie jest dostępny dla zwiedzających, a szkoda, bo widok z tarasu robi wrażenie sama bym chciała taki mieć :).
Parkingi w okolicy Zamku są niestety odpłatne jak to w Polsce bywa my płaciliśmy za samochód osobowy 8 zł za cały dzień, więc do przeżycia.

Więcej szczegółów na temat zamku możecie poczytać na stronie Zamku Pieskowa Skała.

Pozdrawiam Szczypta o Mnie 

Może Cię zainteresować również

3 komentarze

  1. Piekny ten zamek ! Mieliscie udana wyprawe :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna wyciecdzka, z nutką historii. Co do parkingów to znalezienie tych nieodpłatnych zaczyna graniczyć cudem już wszędzie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zamek prezentuje się super. Może kiedyś uda nam się do niego wybrać ;)

    OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images