Skalne Miasto Adršpach Czechy

sierpnia 05, 2016

Rozpoczął się drugi i za razem ostatni miesiąc wakacji, ostatnich wakacji dwumiesięcznych w moim przypadku. Od września wkraczamy w nowy rozdział pt. powrót do pracy mamy i pierwsze kroki w żłobku Calineczki. Obawy i strach jaki mi przy tym towarzyszy nie jest jak z Lulcią, bo wiem co mnie czeka, co czeka moje dziecko, a przede wszystkim mam zaufanie do żłobka. Ale to we wrześniu, a dziś ciesze się pełnią słońca i wakacyjnego relaxu. Przed nami wspólny urlop, ale za nami już pierwsza część wspólnych wakacyjnych wojaży, górskich wojaży.
Otóż to z początkiem lipca odwiedziliśmy Czechy i Skalne Miasto w Adršpach. Kto nie był nie jak najszybciej to nadrobi, bo widoki zapierają dech w piersiach.
Skalne Miasto w Adršpach należą do masywu górskiego w Sudetach Środkowych, będących fragmentem Gór Stołowych, na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują oraz wsi Adršpach. Przyjęło się i wyróżnia Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto.
Skały Adrszpaskie powstały podobnie jak Góry Stołowe w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.
Skały Adrszpaskie z początku stanowiły kryjówkę dla okolicznych mieszkańców, szukali wśród skał schronienia kiedy go potrzebowali, tu odnajdywali spokój i kryjówkę podczas wojen. Dopiero ok 1700 roku przybyli do Skał pierwsi turyści ze Śląska, a najstarszy wizerunek Skał pochodzi z roku 1739.
Skalne Miasto w przeszłości odwiedziło wiele znaczących postaci historycznych m.in. królowa pruska Luisa, król polski, cesarz austriacki Karol i wielu innych.W 1824 roku wśród skał doszło do pożaru lasu, który to zniszczył prawie całą roślinność leśną.Wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne i wtedy również zaczęto budowę sieci szlaków turystycznych.
My wybraliśmy szlak okrężny po Skalnym Mieście (w większości przyjazny wózkom) liczy 3,5 km długości,w przewodnikach piszą, że należy zarezerwować ok 3 godzin, nam zeszło dłużej. Po drodze mijamy formy skalne, które mają przypisane nazwy własne takie jak: kochankowie, dzban, fotel babci, ząb, głowa cukru... Podziwiać możemy dwa wodospady mały i wielki, który spada między skałami z 16 m wysokości. Jest również możliwość przepłynięcia Skalnego Jeziorka tratwą, naszą podróż tatrą prowadził przezabawny Czech,który opowiadał nam o mieszkańcach jeziorka, że boki można było zbijać i wszystko po czesku, ale zrozumieć nie było trudno.Przepłynięcie jeziorka jest za dodatkową opłatą. Szlak jak wspomniałam jest przyjazny wózkom, w niektórych miejscach należało wózek złożyć i Nusię wziąć na ręce, ewentualnie ominąć. Wybierając się do Skalnego Miasta pamiętajcie cieplej się ubrać, zapakować plecak kanapkami i ciepłą herbatą. Opuszczając Skalne Miasto możecie się posilić w dobrze zaopatrzonych barach z kebabami, frytkami bądź pojechać do miasta na czeskie knedliczki (my tak zrobiliśmy, bo być w Czechach i nie zjeść smażonego sera, knedliczków, a wszystko popić Kofolą to grzech). Na koniec opłaty jakie Was czekają po za wejściem do Skalnego Miasta to opłata za parking.


Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

9 komentarze

 1. Piękne widoki! Człowiek,powinien mieć co najmniej trzy życia aby chociaz wstępnie poznać piękno Świata.Dlatego ja wmawiam sobie że wierze w reinkarnacje :)
  Czas szybko pędzi,Calineczka idzie do złobka a Riczi do przedszkola...

  OdpowiedzUsuń
 2. O widać, że pięknie tam jest. Ja byłam tylko w polskich Sudetach i też było pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piekne widoki! Wiecej zdjec prosze :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudnie nie pogardziabym taką wycieczką,knedliczkami z resztą też nie, całe lata już ich nie jadłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jeju jak tam pięknie ;) marzą mi się znowu wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. zazdroszczę tych dwumiesięcznych wakacji. trzymam kciuki za żłobek. skalne miasto znam - muszę tam wrócić z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie tam :) Zazdroszczę takiego wyjazdu :) My w te wakacje tylko z doskoku gdzieś jedziemy jednego dnia i tego dnia też wracamy :) No ale cóż, takie zwiedzanie też jest fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Magiczne miejsce, uwielbiam tego typu miejsca i w ogóle uwielbiam podróże, uważam, że bardzo dowartościowują wnętrze człowieka.
  Pozdrawiam ciepło
  matkapolka89.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. To jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam! <3 byłam tam z koleżanką z biurem Alfa Tour poznańskim. Było warto!!!!

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images