Aktywne 9 miesięcy

marca 11, 2015

Od dwóch tygodni uczęszczam na zajęcia do klubu fitness Aktywne 9 miesięcy. Są to specjalnie przygotowanie zajęcia dla kobiet w ciąży. Wcześniej chciałam uczestniczyć w takich zajęciach, ale po pierwsze nie otrzymałam pozwolenia od mojego gina, a po drugie powiem Wam szczerze, że pamiętam kiedy byłam w pierwszej ciąży od takich form zajęć w klubach fitness, aż się roił. Teraz sytuacja wygląda mało zachęcająco. W swojej okolicy mam duże dwa kluby sławne na całe miasto, zajęć brak, i dwa mniejsze, w których też na próżno szukać takiej formy ćwiczeń. Znalazłam je dopiero w klubie fitness Rytm, kawałek jazdy komunikacją ode mnie z domu, no ale czego się nie robi by pięknie wyglądać :) Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, ja wybrałam jeden dzień w tygodniu wtorek.

A co możemy przeczytać o samych ćwiczeniach na stronie kluby:

"Ruch w życiu kobiety ważny jest w każdym wieku i na każdym etapie jej życia, w tym także w okresie ciąży i połogu.
Z nielicznych przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że zainteresowanie kobiet przygotowaniem się do wysiłku porodowego jest niewielkie. Tylko co piąta kobieta w ciąży jest aktywna fizycznie. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych prawie 50% ciężarnych systematycznie uprawia jakąś formę ruchu.
Wiadomo już od dawna, że kobieta ciężarna nie powinna jeść za dwoje oraz że umiarkowana i zaprogramowana aktywność fizyczna w okresie ciąży przynosi udowodnione korzyści zarówno dla matki, dziecka jak i samego przebiegu porodu. Warto zatem zachęcać kobiety, aby ćwiczyły regularnie. Zmiany pod wpływem ćwiczeń fizycznych dotyczą głównie poprawy funkcjonowania układu krążenia i układu oddechowego.
Kobieta dzięki temu lepiej toleruje wysiłek w ciąży i podczas samego porodu. Poprawa przemiany materii powoduje niższy przyrost masy ciała i co za tym idzie, rzadsze występowanie otyłości, rozstępów skóry i żylaków kończyn dolnych. Ćwiczenia fizyczne wywierają również pozytywny wpływ na psychikę kobiety. Zmniejszają lęk przed porodem i często pozwalają zrezygnować z farmakologicznego znieczulenia. Kobiety wykazują też większą gotowość do współpracy z lekarzem lub położną.
Stwierdzono, że noworodki których matki ćwiczyły w okresie ciąży, osiągają wyższą punktację wg. skali Apgar w stosunku do noworodków kobiet niećwiczących. Zaobserwowano również znacznie niższe wskaźniki zachorowalności i umieralności okołoporodowej noworodków urodzonych przez matki, które regularnie ćwiczyły. Według licznych autorów u kobiet ciężarnych uczęszczających systematycznie na gimnastykę wyższy jest odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu. U kobiet ćwiczących rzadziej występują takie stany patologiczne jak poród przedwczesny, przenoszenie ciąży, nieprawidłowe ułożenie płodu ,otyłość. Dodatkowo w czasie ćwiczeń fizycznych o niskiej intensywności zwiększa się przepływ krwi przez macicę i łożysko co pozytywnie wpływa na rozwój płodu i przebieg ciąży.
Istnieją liczne doniesienia wskazujące, że kobiety ćwiczące przechodzą szybciej przez poszczególne etapy porodu, szybciej postępuje u nich także rozwieranie szyjki macicy oraz odczuwają mniejszą bolesność skurczów partych. Czas hospitalizacji poporodowej jest krótszy, a wskaźnik umieralności okołoporodowej matek trzykrotnie niższy niż w całej populacji rodzących .Również w okresie połogu widoczny jest pozytywny wpływ wysiłku fizycznego podczas ciąży. Kobiety, które ćwiczyły w tym okresie szybciej odzyskują sprawność fizyczną i równowagę psychiczną. Ponadto w następstwie lepszego ukrwienia gruczołów piersiowych laktacja występuje u nich wcześniej i dłużej się utrzymuje w porównaniu z kobietami niećwiczącymi.
U zdrowej kobiety w ciąży fizjologicznej nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń fizycznych o niskiej intensywności.
Przeciwwskazaniami do stosowania ćwiczeń fizycznych są :
- krwawienia w ciąży
- nadciśnienie
- cukrzyca
- niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia
- zapalenie nerek w ciąży
- infekcje

W ciągu ostatnich lat wskazówki dotyczące aktywności kobiet ciężarnych ulegały licznym zmianom. Obecnie powszechnie obowiązuje ogólne zalecenie z 1994 roku wydane przez American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów):
" w celu utrzymania sprawności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego większość kobiet może uprawiać ćwiczenia w umiarkowany sposób przez cały okres ciąży i w okresie poporodowym".

ACOG zaleca również stosowanie się do zbioru poniższych wytycznych:
1. W czasie ćwiczeń i po wysiłku należy przyjmować płyny w odpowiedniej ilości aby zapobiec odwodnieniu.
2. Strój do ćwiczeń powinien być przewiewny co chroni przed przegrzaniem
3. Przeciwwskazaniem jest uprawianie ćwiczeń w czasie chorób przebiegających z gorączką.
4. ćwiczące kobiety w ciąży powinny stosować dietę bogatą w węglowodany złożone co zwiększa wykorzystanie glikogenu mięśniowego.

Obecnie kobieta oczekująca dziecka może poćwiczyć w Szkole Rodzenia. Najczęściej jednak do takich miejsc uczęszczają kobiety będące w zaawansowanej ciąży. Ćwiczenia ogólnorozwojowe są tam traktowane marginalnie. Dominuję natomiast relaks i ćwiczenia oddechowe.
Specjalnie dla przyszłych mam chcących aktywnie przygotować się do porodu został stworzony i opracowany program "Aktywne 9 Miesięcy". Program ten powstał w 2001 roku i obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami PILATES, YOGI i BODY BALL korygujące postawę i naukę prawidłowego zachowania się w czynnościach życia codziennego, uelastyczniające mięśnie dna miednicy oraz ćwiczenia oddechowe: trening relaksacyjny . Poza tym ramach programu będą odbywały się wykłady otwarte bezpłatne prowadzone przez zaproszonych gości na temat żywienia w okresie ciąży i karmienia, fizjologii ciąży i porodu oraz pielęgnacji noworodka.
Doświadczony instruktor Fitness Klubu Rytm Marta Targowska została przygotowana do prowadzenia zajęć dla kobiet w ciąży przez twórcę programu Katarzynę Sempolską instruktora fitness z wieloletnim stażem, doktoranta Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, propagatora ćwiczeń fizycznych w okresie ciąży i połogu, a jednocześnie mamy kilkumiesięcznego Juliana. Ponadto Marta ukończyła kurs nt. metod opieki nad kobietami w ciąży prowadzony przez znaną warszawską "Fundację Rodzić po Ludzku".
Mając na uwadze fakt, iż zajęcia z kobietami ciężarnymi zaliczane są do grupy zwiększonego ryzyka nieodzowne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o prawidłowym przebiegu ciąży.
Ponieważ grupy są często bardzo zróżnicowane np. pod względem poziomu wydolności czy stanu zdrowia, trening rekreacyjny jest prowadzony jak najbardziej indywidualnie, w małych 8-14 osobowych grupach w kameralnej atmosferze , doskonale wyposażonej sali turkusowej."

A jak to wygląda w praktyce. Zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki polegającej na marszu z odpowiednimi krokami mambo, step up, z dołączeniem rąk. Po rozgrzewce przechodzimy do ćwiczeń na dużych piłkach. A na sam koniec część relaksacyjna z oddychaniem przeponowym, wszystko odbywa się na macie w rytm cichej muzyki. Zajęcia trwają godzinkę.

Klub fitness prowadzi również bardzo ciekawe zajęcia Aktywna Mama, które odbywają się też w tym samym czasie co Aktywne 9 miesięcy. Na zajęcia przychodzą mamy z dzieciaczkami. Z pewnością wybiorę się na te zajęcia z maluszkiem :)

P.S. Zapraszam Was do klikania w ikonkę test me to, gdzie miałam przyjemność z Lulcią testować klocki Lego Duplo i podzielić się swoją opinią o testach :) A nie ukrywam, że każdy klik daje nam dodatkowe punkt w rankingu testujących :)

Szczypta o Mnie

Może Cię zainteresować również

9 komentarze

 1. Bardzo fajna forma rozrywki połączona z aktywnością fizyczną. U mnie niestety dopiero wprowadzili zajęcia dla kobiet w ciąży od tego roku. W ikonkę kliknęłam z zalogowanego, ale gdyby co to udostępnij na mojego maila

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna forma rozrywki połączona z aktywnością fizyczną. U mnie niestety dopiero wprowadzili zajęcia dla kobiet w ciąży od tego roku. W ikonkę kliknęłam z zalogowanego, ale gdyby co to udostępnij na mojego maila

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja starałam się być aktywna całą ciążę, chodziłam na najróżniejsze zajęcia (szukałam promocji, bonów itp, dzięki czemu prawie codzinnie byłam na jakimś fitnessie dla ciążówek, ale mieszkałam wtedy w Krakowie, więc możliwości jest tam pod dostastkiem). Pod koniec ciąży wyprowadziliśmy się do Żywca więc pozostały mi spacery, a wręcz marsze. Robiłam dziennie około 5 km i ćwiczyłam wieczorami zestawy dla ciężarnych. Pamiętam jedno ćwiczenie w klęku, które wyglądało jakbym merdała ogonem- bardzo się mężowi podobało :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja w ciąży aktywna byłam do końca, dzień przed porodem nawet :) unikałam tylko basenu z uwagi na to,że gin mi zabronił (stany zapalne czesto miewam po basenie,a w ciąży to już niebezpieczne), a spacery długieeeee były niemal codziennie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super są takie zajęcia. Ja co prawda nie miałam możliwości z takowych skorzystać,ale robiłam wszystko co mogłam by nie zalegać zbytnio na kanapie. A, wierz mi, przy ponad 40-stopniowym upale to było mega wyzwanie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w drugiej ciazy bylam tak aktywna,ze az urodzilam przedwczesnie.

  Super te zajecia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, ze można robić coś dla siebie w ciąży! Popieram :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ ja ci tej aktywności w ciąży zazdroszczę.
  Ale zajęcia super :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. zazdroszczę:-) ja musiałam grzecznie leżeć do czasu, aż mój syn nie wyrósł na dorodnego niemowlaka, który był przygotowany do przyjścia na świat:-) Na tydzień przed porodem odzyskałam możliwość swobodnego chodzenia i przemieszczania się:-) Sylwia:-)

  OdpowiedzUsuń

Skoro już do mnie zawitałeś, miło będzie jak zostawisz ślad po sobie.
Chętnie poznam Twoją opinię.

Flickr Images